
Alkohol w kosmetykach – dobry czy zły?
Retinol (Retinoidy) - jak stosować i co warto wiedzieć?

Polskie Kosmetyki Naturalne i Produkty Ekologiczne - Producenci
Lista producentów kosmetyków naturalnych i produktów ekologicznych, które znajdują się w naszej ofercie. Logo każdej mari jest linkiem do listy produktów od danego producenta
Co oznacza, że kosmetyk jest naturalny?
Za kosmetyki naturalne uznawane są produkty, które w swoim składzie zawierają naturalne składniki, co jest dość oczywiste. Należy jednak zauważyć, że nie zawsze 100% z nich jest pochodzenia naturalnego. W związku z tym w ofercie naszego sklepu staramy się selekcjonować produkty polskich producentów kosmetyków, którzy posiadają potwierdzone certyfikatami naturalne składniki.
Czym różnią się kosmetyki naturalne, organiczne i ekologiczne?
Na pierwszy rzut oka większości osób może wydawać się, że nie ma różnicy pomiędzy naturalnymi kosmetykami i innymi rodzajami produktów ze słowem "ekologiczny" lub "organiczny" w nazwie - to błąd. Są to inne rodzaje produktów. Aby można było użyć słowa "naturalny" w nazwie produktu musi on zawierać w sobie składnik z naturalnego źródła - mogą to być np. wyciągi z roślin lub minerały. Fakt ten powoduje, że pomimo, stosowania w nazwie produktu takich słów jak "natural" lub "bio" - nie można być w 100% pewnym, że w składzie takiego kosmetyku lub innego produktu nie znajdziemy komponentów wytworzonych sztucznie.
Kosmetyki organiczne są objęte znacznie większymi obostrzeniami pod tym względem i nie znajdziemy w nich również sztucznych barwników i substancji konserwujących.
Aktualnie nie ma ma ustandaryzowanych podstaw prawnych dotyczących kwestii nazewnictwa, dlatego też jako konsumenci jesteśmy możemy pomóc sobie zwracają uwagę na certyfikaty kosmetyków naturalnych. Pomagają one w podjęciu decyzji, bez zajmującego czas wertowania składu każdego produktu.
Kosmetyki naturalne - certyfikaty
Certyfikowane kosmetyki naturalne pozwalają w łatwy sposób wybrać produkty o ekologicznym składzie. Dzięki certyfikatom możemy być pewni pochodzenia składników użytych w recepturze danego kosmetyku, oraz ocenić czy jest on dla nas optymalny. Nie ma niestety jednego certyfikatu - istnieje wiele instytucji certyfikujących kosmetyki, z których każda ma indywidualne kryteria oceny produktów, które mogą otrzymać certyfikat.
Głównymi parametrami ocenianymi w procesie certyfikacji kosmetyków naturalny są:
- Procentowa zawartość składników pochodzenia naturalnego i organicznego w danym produkcie.
- Obecność składników syntetycznych (wytworzonych sztucznie) lub ich procentowa zawartość
- Sposób przetwarzania surowców i półproduktów
- Klasyfikacja wody przy procentowej ocenie zawartości składu produktów naturalnych.
Przy wyborze kosmetyków naturalnych najczęściej można spotkać się z następującymi certyfikatami:
COSMEBIO |
|
ECOCERT |
|
BDIH (Federalny Związek Niemieckich Przedsiębiorstw) |
|
ICEA |
|
NATRUE | zrzesza firmy zajmujące się produkcją kosmetyków naturalnych, wszystkie produkty mają certyfikaty BDIH. Wyróżnia się trzy poziomy certyfikatu: ★ - spełniają wszystkie wymagania dla naturalnych składników i określają dopuszczalne sposoby produkcji ★★ - 70% naturalnych surowców pochodzi z upraw ekologicznych ★★★ - 95% naturalnych surowców pochodzi z upraw ekologicznych VEGAN – daje gwarancję, że kosmetyk jest w 100% wegański i wolny od GMO |
COSMOS |
ujednolicony, międzynarodowy certyfikat - zrzesza Cosmebio, EcoCert, BDIH, Soil Association i ICEA. Ocenia nie tylko skład kosmetyków, ale także wpływ, jaki ich produkcja ma na środowisko. Minimum 95% składników pochodzenia rolnego musi być organicznych, można stosować jedynie naturalne barwniki i aromaty roślinne, zakazane jest testowanie na zwierzętach, a opakowania muszą być przyjazne dla środowiska. Istnieją dwa rodzaje certyfikatów COMOS: Organic i Natural. |
Kosmetyki naturalne – jak czytać etykiety?
Prawo UE zobowiązuje wszystkie kraje członkowskie do umieszczania na etykiecie składu produktów kosmetycznych w systemie INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków). INCI do opisu składu wykorzystuje język angielski (dla związków chemicznych) oraz łaciński (nazwy roślin). Jeżeli potrafimy odróżnić łacińskie słowa od angielskich, możemy łatwo samodzielnie ocenić, czy w składzie danego produktu przeważają składniki pochodzenia roślinnego (im więcej tym lepiej). Kolejność umieszczania składników odzwierciedla ich ilościowy udział w składzie danego produktu - oznacza to, że składnik znajdujący się na pierwszy miejscu jest najwięcej, a tego na ostatnim najmniej (często ich zawartość nie przekracza 1%).