Cera trądzikowa - jak dbać? Co warto wiedzieć o pielęgnacji?

Cera trądzikowa - jak dbać? Co warto wiedzieć o pielęgnacji?

Cera trądzikowa to zdecydowanie najbardziej problematyczny typ skóry. Kłopoty związane z trądzikiem pojawiają się najczęściej w statystykach dermatologów i kosmetologów. Ważny mit do obalenia na początku, trądzik nie jest jedynie przypadłością nastolatków.

Na szczęście już od pewnego czasu zmienia się nastawienie do tego problemu, zwiększa się nasza świadomość . Kiedyś trądzik był sygnałem początku dojrzewania, pryszcze, zaskórniki i krostki miały się kiedyś skończyć. Obecne zmiany cywilizacyjne, nasz tryb życia, jakość jedzenia, zwiększony poziom stresu powodują, że trądzik nie chce zniknąć po okresie młodzieńczym lub nieoczekiwanie  pojawia się w wieku dojrzałym. Coraz częściej staje się chorobą skóry na całe życie.

Cera trądzikowa – czyli jaka?

Bardzo wymagająca, wrażliwa i problematyczna. Jest znienawidzona przez wszystkich, którzy doświadczyli zmagania się z leczeniem i jej pielęgnacją. Krosty, zaskórniki, błyszczenie i zaczerwienienie to poważne wyzwanie estetyczno-wizualne. Nie dość, że boli to od razu też widać z czym się zmagamy.

Często ten typ cery u nastolatków znacząco wpływa na obniżenie ich samooceny i pogłębienie kompleksów oraz izolacji środowiskowej. Cera trądzikowa może być również uwarunkowana genetycznie, wtedy na jej kondycję w minimalnym stopniu będą oddziaływać czynniki zewnętrzne – rzec można taka jej „uroda”.

Dermatolodzy wyróżniają wiele typów trądziku, jako jednostki chorobowej skóry. W praktycznym ( niemedycznym) myśleniu o tym typie cery ważne jest rozróżnienie dwóch typów trądziku: pospolitego – młodzieńczego oraz dojrzałego. Najczęstszym typem jest ten pierwszy dotykający zarówno dziewcząt jak i chłopców. Wizytówką cery trądzikowej są wypryski, zaskórniki( wągry), krostki, gródki, zaczerwienienie i błyszczenie skóry.

Ropna wydzielina i czarne podpuchnięte kropki zatykające ujście gruczołów  łojowych, często są przeciwnikami, z którymi nie możemy wygrać. Powstrzymanie się od drapania, wyciskania i nagniatania jest bardzo trudne, ból i swędzenie spowodowane przez nawracające stany zapalne skóry są prawdziwą zmorą tej cery. Trądzik dojrzały  może być spowodowany problemami hormonalnymi, stresem, złą dietą, chorobami autoimmunologicznymi.

Czy te typy wymagają innego postepowania w pielęgnacji?

Zdecydowanie tak, trądzik pospolity dotyczy skóry młodej, która szybciej się odnawia i regeneruje.  Nie jest tak mocno reaktywna, przy jego leczeniu i pielęgnacji skupiamy się na zmniejszeniu nasilenia objawów – a nie totalnej likwidacji problemu, który zakończy się naturalnie wraz z procesem dojrzewania.

Trądzik dojrzały to problem, jak sama nazwa wskazuje, skóry dojrzałej, która jest dodatkowo  tłusta i wrażliwa. Powstające stany zapalne są bardziej nasilone i trudniejsze do gojenia, powstają krosty i cysty, pozostają przebarwienia po bliznach.

Leczenie trądziku dojrzałego jest zasadniczo ukierunkowane na odnalezienie przyczyny problemu, eliminacji czynnika chorobowego – jeśli to możliwe  i łagodzeniu skutków choroby – najczęściej estetycznych.   

Trądzikowa? A może tłusta?

Są do siebie bardzo podobne, niestety wiele je łączy – zbliżone  problemy. W obydwu przypadkach chodzi o nieprawidłowe działanie gruczołów łojowych i zaburzone wydzielanie sebum.

Cera tłusta charakteryzuje się najbardziej łojotokiem. Jeśli błyszczeniu skóry towarzyszą wypryski, krosty i zaskórniki, możemy mówić o cerze trądzikowej. To właśnie nadmiar sebum jest najczęstszą przyczyną pojawienia się trądziku. Najpierw gruczoły łojowe zostają zatkane lepką wydzieliną, później blokuje się ujście ich zawartości, często dochodzi do zakażenia bakteryjnego i mamy już gotowy stan zapalny. Zaczerwieniona, opuchnięta krostka, z jasnym czubkiem, to już efekt końcowy.

Warto więc stwierdzić, że cera tłusta po pewnym czasie może stać się cerą trądzikową – może do tego doprowadzić brak rozpoznania i odpowiedniej pielęgnacji. I tak doszliśmy do obalenia kolejnego mitu na temat przyczyn trądziku: to nie bakterie go wywołują, a nadmiar wydzielanego sebum. To dlatego kiedyś jedynymi i słusznymi produktami do leczenia i pielęgnacji cery trądzikowej były preparaty antybakteryjne. Kto z nas ich nie kupował  z nadzieją, że zdziałają cuda… Tonik antybakteryjny, żel antybakteryjny, mydło antybakteryjne i krem punktowy również antybakteryjny i co? I nic, trądzik nadal miał się dobrze! Na szczęście badania pokazały, że wszystko zaczyna się od sebum i to na nim również należy się skupić. Eliminacja bakterii i terapia antybiotykowa niczego nie da, jeśli nie przywrócimy naszej skórze równowagi.

Jak dbać o cerę trądzikową? Pierwsza zasada – nie szkodzić!

Nie wysuszaj!  Nawilżaj!

Nowoczesne podejście do cery trądzikowej już nieco ułatwia sprawę i jest skuteczniejsze niż dawniej. Większość specjalistycznych preparatów zawiera substancje regulujące pracę gruczołów łojowych – a więc wpływa na  wytwarzanie sebum. To w przyszłości nie tylko zmniejsza objawy, ale może doprowadzić do likwidacji problemu.

W pielęgnacji tak kłopotliwej cery, szczególnie potrzebne jest zachowanie równowagi. Jeśli oczyszczamy skórę, wykonujemy peeling, to nie możemy zapominać o nawilżaniu. Jest to częsty problem i kolejny mit do obalenia, że cery trądzikowej i tłustej nie trzeba nawilżać. Nic bardziej mylnego! Takie myślenie doprowadza do jeszcze większej nadprodukcji sebum, ponieważ podczas częstego oczyszczania i złuszczania skóry  może dojść do jej przesuszenia, naruszenia bariery hydrolipidowej skóry, wtedy gruczoły łojowe otrzymują sygnał do produkcji i tworzy się błędne koło… Dlatego właśnie, tak ważna jest wiedza na temat przyczyn powstawania trądziku.

Silne oczyszczanie, nie zalecane zresztą,  może skórę podrażnić lub nawet uszkodzić, warto więc stosować kremy i sera regenerujące, nawilżające i odżywcze. Polecamy IOSSI- Aksamitna róża. Krem regenerująco-nawilżający 50 ml, MOKOSH Regenerujący krem do twarzy anty-pollution Malina. Raczej unikaj tłustych i ciężkich kremów, kosmetyków w postaci olejów, z wyjątkiem tych, które są  przeznaczone dla skóry trądzikowej i tłustej, jak na przykład: SYDOKA- Naturalny Olej Konopny 30 ml, Ajeden -Olej z pestek śliwek (tłoczony na zimno) 30 ml, ROSA. Panna Poranna- Olej z orzechów laskowych- 30 ml.

Nie podrażniaj!  Łagodnie myj!

Wracając do oczyszczania, ten etap pielęgnacji jest kluczowy, ponieważ odpowiednio wykonany zabieg, oczywiście  rano i wieczorem usunie z powierzchni skóry: nadmiar sebum, bakterie, zanieczyszczenia i martwy naskórek. Warto używać pianki, żelu, pasty lub emulsji o działaniu oczyszczającym, ściągającym i regulującym – najlepiej bez zawartości alkoholu. Skóra podczas tego zabiegu nie powinna zostać uszkodzona, w trakcie  mycia można wykonać delikatny masaż, aby zwiększyć skuteczność działania produktu. Do tego rytuału pielęgnacyjnego polecamy

  • IOSSI- Ryżowa Piana. Nawilżająca pianka do mycia twarzy150 ml,
  • MOKOSH Odżywczy i nawilżający żel do mycia twarzy Figa Travel 100 ml,
  • BioUp Hydrofilowa pasta myjąca- Jeżyna- 60 ml.

Nie wyciskaj!  Delikatnie złuszczaj!

Kolejna ważna rzecz w pielęgnacji: niczego nie wyciskamy, nie zdrapujemy ,nawet gdy swędzi i wygląda okropnie. Mechaniczne naruszenie wyprysku ropnego powoduje jeszcze większe rozprzestrzenienie się bakterii na powierzchni skóry i rozwój kolejnych stanów zapalnych. Takie błędy kosmetyczne mogą skutkować dodatkowymi bliznami i trudno gojącymi się ranami.

Skórę z trądzikiem należy złuszczać, wtedy krosty, zaskórniki i gródki będą się oczyszczały samoistnie, a pory będą się zwężać. Trzeba oczywiście dobrać odpowiedni preparat, kosmetolodzy i dermatolodzy odradzają stosowanie peelingów mechanicznych i grubo ziarnistych scrabów, ponieważ mogą uszkadzać i podrażniać skórę. Najlepszymi w tym wypadku są  peelingi enzymatyczne, o których pisaliśmy w poprzednim blogu. Działają delikatnie i powierzchniowo, nie wnikają w głębsze warstwy skóry, efekt złuszczenia jest bardzo delikatny, często bez wizualnych objawów – typu łuszczenie i swędzenie naskórka.

Eksfoliacja w przypadku zastosowania peelingu enzymatycznego, zachodzi w wyniku rozpuszczania białek naskórka, jest więc nieinwazyjne i jednocześnie bardzo skuteczne.  Polecamy: ASOA-Peeling enzymatyczny- Ananas -Żurawina-50 ml, Biolaven- Złuszczający Enzymatyczny Peeling do twarzy- 45 ml. Bezpieczne są również peelingi na bazie kwasów na przykład: Make Me BIO- Peeling do twarzy z kwasami roślinnymi 40 ml, Nacomi Next Level - Peeling kwasowy dla skóry wrażliwej- 30 ml.

Nie walcz!  Tonizuj!

Ważny etap skutecznej i świadomej pielęgnacji cery trądzikowej to tonizowanie, czyli przywracanie skórze naturalnego poziomu pH. Nikomu już chyba nie trzeba przypominać jaką funkcję pełni tonik. Jak sama nazwa wskazuje - tonizuje, to nie jest preparat służący do zmywania makijażu czy mycia twarzy, stosujemy go właśnie po zakończeniu procesu oczyszczania, aby przygotować skórę do kolejnych etapów pielęgnacyjnych i zwiększyć jednocześnie ich skuteczność. Świetne działanie wykazują naturalne toniki i hydrolaty zawierające wyciągi roślinne o działaniu ściągającym, łagodzącym, antywirusowym, na przykład : z czystka, wrotyczu, rumianku, nagietka, bratka, róży. Szczególnie polecamy: Ajeden Hydrolat wrotyczowy 100 ml, Make Me BIO- Woda z czystka 100 ml, FeedSKIN - Hydrated Origin Tonik nawilżający - 100 ml, Ministerstwo Dobrego Mydła - Hydrolat Różany - naturalny, 50 ml.

Czego jeszcze nie lubi cera trądzikowa?

O wielu czynnikach drażniących już wspomnieliśmy. Mając ciągle na uwadze sebum, jako główny czynnik rozwoju problemów cery trądzikowej, musimy mieć wiedzę na temat składników, które powodują powstawanie zaskórników (wągrów), czyli mają działanie komedogenne.  Na tej liście należy umieścić: oleje – kokosowy, awokado, sojowy, jojoba, ze słodkich migdałów, masła – kokosowe i kakaowe, wosk pszczeli, ekstrakty z alg.

Składnik niemile widziany  w kosmetykach do cery trądzikowej to lepka gliceryna, która z powodu swych właściwości higroskopijnych, czyli wiążących wodę, może powodować wysuszenie skóry przez „wyciągnięcie” wody z jej głębszych warstw.

Słońce, ono też nie jest sprzymierzeńcem cery trądzikowej, a konkretnie chodzi o szkodliwe promieniowanie UV. Ochrona przeciwsłoneczna zapewni minimalizację ryzyka wystąpienia przebarwień pozapalnych. Dodatkowo kremy pielęgnacyjne z wysokim filtrem SPF  opóźniają procesy starzenia skóry. Na naszych półkach znajdziecie prawdziwe perełki w tej dziedzinie: Nacomi Next Level- KREM SPF 50 UV CITY- 50ml, ASOA- SPF 50 PA+++ krem z filtrem naturalnym- 50 ml, ASOA- SUNNY DAY SPF 30 NATURALNY KREM-PODKŁAD- 50 ml.

Dieta ma znaczenie

Aby potraktować problemy skóry trądzikowej holistycznie, nie można zapomnieć o tym, że jedzenie ma wpływ na jej kondycję. Aby złagodzić przebieg trądziku warto ograniczyć lub możliwie zrezygnować ze spożywania: cukru, fast foodów, tłuszczów zwierzęcych, kawy, alkoholu. Warto zwrócić uwagę  na ewentualny nadmiar spożycia  mleka i nabiału. P

rohormony będące składnikiem mleka mogą pośrednio wpływać na produkcję androgenów, a te stymulują do pracy gruczoły łojowe. Z kolei warzywa liściaste i czerwone, rośliny strączkowe, pieczywo pełnoziarniste, orzechy, ryby, pestki, będą działać korzystnie na cały nasz organizm, także i skórę.

Zapraszamy na zakupy. Mamy specjalną zakładkę Typ skóry, tu znajdziecie cerę trądzikową oraz proponowane produkty naturalne.

Nie walcz ze swoją skórą, ona jest częścią Ciebie!
Posłuchaj jej i pomóż!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Kosmetyki naturalne - Z domu na Wsi - Facebook Kosmetyki naturalne - Z domu na Wsi - Instagram
Sklep internetowy Shoper.pl