Ekologiczne kremy przeciwsłoneczne z filtrem UV – co wybrać?

Ekologiczne kremy przeciwsłoneczne z filtrem UV – co wybrać?

Naturalny krem z filtrem to kolejny produkt, który należy dodać do listy codziennej pielęgnacji. Tylko latem? Absolutnie nie! I tu zaczyna się problem, nasz brak wiedzy i świadomości o rodzajach i sile promieniowania słonecznego.

Rodzaje promieniowania UV

Promieniowanie UV – ultrafioletowe odbieramy jako ciepło, które czujemy w słoneczne dni. Jest to promieniowanie niewidzialne, jednak ma bardzo duży wpływ na naszą skórę i zdrowie. Ten rodzaj niebezpiecznego światła UV dzielimy na trzy fale – każda z nich charakteryzuje się innymi cechami:

promieniowanie uv

 • UVA – to fale długie, które stanowią ponad 90% promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi. Natężenie UVA nie zmienia się w ciągu dnia, bez względu na pogodę, zachmurzenie, czy porę roku. Fale UVA maja niestety zdolność przenikania przez chmury, szyby, okna – nie łatwo przed nimi uciec. Promieniowanie UVA przenika przez naskórek, dociera do głębszych warstw skóry i jest przyczyną fotostarzenia się skóry. Ten proces jest praktycznie nieodwracalny, promieniowanie uszkadza włókna kolagenowe odpowiedzialne za sprężystość  i jędrność , w konsekwencji tego pojawiają się zmarszczki i wiotczenie skóry. W nadmiarze promieniowanie powoduje poparzenia, fotoalergie  i rumień. Pamiętajmy, że te fale są wytwarzane również przez lampy stosowane w solariach. Nie można mieć już żadnych wątpliwości, co do tego, że naturalnego kremu z filtrem przeciwsłonecznym, szczególnie do twarzy, powinniśmy używać przez cały rok.
 • UVB – to fale średnie, które w małym stopniu docierają do Ziemi – są pochłaniane przez atmosferę. Nie maja zdolności przenikania przez chmury i szyby, wydają się być mniej inwazyjne, ale to dzięki nim zyskujemy latem piękną opaleniznę.  Czy będzie zdrowa – to już zależy od nas. Nie możemy zapominać, że UVB mają silne właściwości rumieniotwórcze i mogą przyczyniać się do poparzeń słonecznych. Ekologiczny  krem z filtrem zapewni naszej skórze odpowiednią ochronę również przed
   i falami UVB.
 • UVC – to fale krótkie, bardzo niebezpieczne, o najwyższej energii, na nasze szczęście są w całości pochłaniane przez atmosferę, warstwa ozonowa nie pozwala dotrzeć im do Ziemi. Gdyby było inaczej, nie byłoby życia na naszej planecie.

Czy promieniowanie UV daje jakieś korzyści?

Nasza skóra lekko muśnięta słońcem zyskuje piękny złoty kolor, wydaje się wtedy zdrowsza i ładniejsza. Za pigmentację naskórka odpowiada głównie promieniowanie UVB, to ono reguluje wydzielanie melaniny, odpowiedzialnej za powierzchniowe przyciemnienie skóry. Mniej dyskusyjną korzyścią wynikającą z promieniowania UV, jest wspomaganie wytwarzania witaminy D, która odpowiada za prawidłowe wchłanianie  wapnia i fosforanów w naszym organizmie. Wymienione minerały są niezbędne do prawidłowego rozwoju kości, zębów i tkanki mięśniowej.

Oprócz suplementacji, najłatwiej pozyskać witaminę D w słoneczne dni, ponieważ za jej syntezę odpowiada promieniowanie UVB. Zaleca się przebywanie na świeżym powietrzu w słoneczne dni, z umiarem i stosowaniem naturalnych filtrów przeciwsłonecznych. Najnowsze badania przeprowadzone na Teneryfie dowodzą, że filtry UV nie wpływają znacząco na obniżenie wytwarzania  witaminy D.

Tak więc, chroniąc skórę naturalnymi kremami z filtrem, możemy nadal korzystać z dobrodziejstwa fal UVB stymulujących  wytwarzanie witaminy D.

Rodzaje filtrów UV – czytajmy etykiety!

rodzaje kremów do opalania - inciCzas na konkrety. Co znajdziemy w kremach z filtrem, jakie składniki mają nas chronić przed ultrafioletem i nie szkodzić? W preparatach przeciwsłonecznych możemy wskazać dwa rodzaje filtrów: chemiczne i mineralne ( fizyczne). Zacznijmy od tych pierwszych, które pochłaniają promieniowanie słoneczne i przetwarzają je w ciepło. Na skórze mogą wydawać się lżejsze, mniej wyczuwalne, jednak przez swój skład bywają przyczyną reakcji alergicznych.  Mogą zawierać substancje chemiczne takie jak: PEGi, silikony  czy benzofenony, które z kolei mogą przenikać do krwioobiegu, czy też mleka matki.

Reaktywność filtrów chemicznych powoduje, że nie są zalecane dla cer wrażliwych , dziecięcych i kobiet w ciąży. Czas potrzebny do wniknięcia filtra w skórę i pochłaniania promieniowania – to minimum 15 minut. Filtry chemiczne stosujemy pod makijaż.   

Zdecydowanie odmienną formą ochrony charakteryzują się filtry mineralne – te działają na zasadzie lustra – odbijają promieniowanie słoneczne UV. W ich skład wchodzą zazwyczaj dwa składniki naturalne: dwutlenek węgla ( Titanium Dioxide) i tlenek cynku ( Zinc Oxide). Pierwszy odpowiada za odbijanie promieniowania UVB, drugi za UVA – stanowią więc zgrany zespół wzajemnie się uzupełniający w walce z promieniowaniem słonecznym. Ten preparat, aby był skuteczny,  musi być nałożony jako ostatnia warstwa pielęgnacyjna. Należy go aplikować na skórę  po nałożeniu kremu i fluidu – w przypadku twarzy ( nie bielą skóry).

Filtry mineralne można też odnaleźć pod nazwą -fizyczne. Jedno jest pewne, nadają się do cery bardzo wrażliwej i skóry małych dzieci. Czas i nasilenie promieniowania nie wpływa na skuteczność filtrów mineralnych, dzięki czemu można rzadziej powtarzać ich aplikację, przy dłuższej ekspozycji na słońce.

Bezpieczne i naturalne opalanie – jak to możliwe?

Zacznijmy od tego, że ekologiczne kremy z filtrem przeciwsłonecznym nie służą do opalania, są to preparaty mające nas chronić przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Oczywiście stosujemy je w dwóch zasadniczych wypadkach: podczas opalania - na plaży, w parku oraz codziennie – do pracy, na rower, na przechadzkę. Aby dłuższa ekspozycja na słońcu była bezpieczna trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • nanosimy filtr ( minimum SPF 30)  przynajmniej 15 minut przed wyjściem na słońce,
 • jeśli zażywamy kąpieli, należy nakładać krem ponownie po wyjściu z wody,
 • przy długim opalaniu powinniśmy nakładać krem obficie przynajmniej co 2- 3 godziny,
 • róbmy przerwy w opalaniu, aby uniknąć zaczerwienienia  – 20 minut na każdą partię ciała,
 • nie możemy zapominać o wypijaniu minimum 2 litrów wody, czyli nawadnianie skóry od środka,
 • zakładajmy okulary z filtrami i nakrycie głowy,
 • na skórę twarzy warto używać kremu z filtrem codziennie, przez cały rok.


Jak wybrać naturalny i bezpieczny filtr przeciwsłoneczny?

Na opakowaniach kremów odnajdujemy różne symbole, skróty i oznaczenia – są to faktory, czyli wskaźniki ochrony przeciwsłonecznej. Pojawiają si e pod takimi symbolami jak: SPF, LSF, FPS, IP, PPD, IPD – towarzyszą im zawsze liczby – im wyższa tym skuteczniejsza ochrona przed promieniowaniem UV. Najbardziej rozpowszechnionym faktorem anty – UVB jest Sun Protection Factor – czyli faktor SPF. Liczba, to wskaźnik dzięki któremu możemy obliczyć czas bezpiecznego przebywania na słońcu.

Przyjmuje się, że po 30 minutach występuje na skórze zaczerwienienie, wybierając filtr SPF 20 przedłużamy czas ochrony dwudziestokrotnie. Preparaty SPF 50 są nazywane sunblokerami – to najwyższy poziom ochrony, szczególnie zalecany do stosowania na twarzy. Faktory chroniące przed promieniowaniem UVA to PA, których  wskaźniki  oznacza się plusami.

Dobry krem powinien mieć przy PA minimum dwa plusy (PA++), bardzo wysoka ochrona to oznaczenie PA ++++. Czytając etykietę kremu naturalnego,  należy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenie wskaźników ochrony UV. Na naszych półkach znajdziecie pełną gamę naturalnych kremów z filtrami: Nacomi Next Level- KREM SPF 50 UV BASIC, ASOA- SPF 50 PA+++ krem z filtrem naturalnym, MIYA Cosmetics- BB SPF 30.

Ekologiczne składniki chroniące skórę przed promieniowaniem UV

ekologiczne kremy do opalania dla dzieci

Warto szukać  w składzie kremów naturalnych filtrów przeciwsłonecznych, które stanowiąc barierę dla promieniowania UV,  jednocześnie zadbają o kondycję naszej skóry. Są takie skarby wśród kosmetyków naturalnych !

Oto naturalne składniki mające właściwości filtrów UV oraz przybliżona wartość faktorów, którym odpowiadają i ich dodatkowe zalety.  

 • oliwa z oliwek  (SPF 8) – dodatkowo nawilża, łagodzi podrażnienia, ma właściwości antyalergiczne,
 • olej z pestek malin (28-50 SPF) – ma najsilniejszy wskaźnik, dodatkowo natłuszcza skórę, blokuje utratę wody w komórkach, ujędrnia i odżywia,
 • olej ze słodkich migdałów  (5 SPF) – wykazuje właściwości zmiękczające i nawilżające dzięki obecności wartościowych witamin: A,B,D oraz E,
 • olej kokosowy (2-4 SPF) – świetnie się sprawdza również po opalaniu, ponieważ łagodzi, regeneruje i nawilża skórę,
 • olej sezamowy (4 SPF) – ma silne działanie przeciwstarzeniowe, zatrzymuje wodę w organizmie, oczyszcza skórę z niechcianych toksyn,
 • masło shea (3-6 SPF) – słynie z właściwości regenerujących, nawilżających, poprawia elastyczność skóry i łagodzi oparzenia.

Właśnie tych składników należy szukać na etykietach kosmetyków naturalnych, jeśli chcemy chronić naszą skórę przed promieniami  UV ze wsparciem naturalnych filtrów. 

Dzieci i słońce – uwaga niebezpieczeństwo!

ochrona dzieci przed słońcem

Pamiętajmy, że skóra dziecka jest nie w pełni wykształcona, cienka i bardzo wrażliwa, ma mniej melaniny. Promieniowanie UV wnika głębiej w skórę dzieci i powoduje jeszcze większe spustoszenie niż w dojrzałej skórze dorosłych. Dermatolodzy zalecają, aby niemowlęta do 6 miesiąca  w ogóle nie przebywały na słońcu. Starsze dzieci należy bezwzględnie zabezpieczać sunblckerami  SPF 50 i kosmetykami z naturalnymi filtrami.

Powinniśmy nanieść preparat nawet 30 minut przed ekspozycją na słońce i co 2 godziny powtórnie aplikować filtr, zwłaszcza, gdy jesteśmy nad wodą. Czapeczka, osłonka na kark, strój kąpielowy z filtrem w materiale, przebywanie w cieniu to kolejne kroki do bezpiecznych kontaktów dziecka z promieniowaniem UV, a szczególnie „wszędobylskiego”  UVA.

Jak pielęgnować skórę po opalaniu?

Musimy szczególnie zadbać o jej nawodnienie i przeciwdziałać wysuszeniu. Ochrona lipidowa skóry może zostać naruszona także przez promieniowanie UV. Chcemy uniknąć przesuszenia, zaczerwienienia i tak zwanego schodzenia skóry. Podstawą jest nawilżanie za pomocą balsamów, mleczek, maseł zawierających naturalne składniki pielęgnujące i nawilżające. Pożądane w składzie będzie masło shea, naturalne olejki, wyciąg z aloesu, witaminy A, E i C.

Takie kosmetyki należy nakładać na umytą i delikatnie wytartą skórę, warto też powtórzyć ich aplikację na noc, aby skóra się zregenerowała. Ulgę przynoszą również kojące mgiełki, najlepiej w postaci naturalnych hydrolatów. Gdy skóra swędzi i piecze można sięgnąć po żele chłodzące na bazie mięty, aloesu i d-pantenolu.

Pamiętajmy  o dwóch rzeczach: 

 • musimy korzystać ze słońca z rozwagą - żadne kremy, filtry i faktory nie pomogą, gdy nie zachowamy umiaru w zażywaniu kąpieli słonecznych,
 • kremów  z naturalnym filtrem do twarzy używamy  przez cały rok, jeśli chcemy uniknąć fotostarzenia skóry w wyniku oddziaływania promieniowania UVA.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Kosmetyki naturalne - Z domu na Wsi - Facebook Kosmetyki naturalne - Z domu na Wsi - Instagram
Sklep internetowy Shoper.pl