Jak żyć ekologicznie

Jak żyć ekologicznie

Ekolodzy mówią, krzyczą… włącz myślenie! Najlepiej jednak przemawiają do nas obrazowe metafory. Wyobraź sobie, że zbiegasz z Kasprowego z zawiązanymi oczami, bez asekuracji, wsparcia, żadnego światła – w dodatku jest noc. Pędzisz - same nogi Cię niosą, jest  stromo i wysoko - na złamanie karku.

To właśnie ludzkość od paru dekad tak „stacza się”. Zwolnij, uważaj! -  to już za mało i zbyt późno. Ktoś musiałby zdjąć opaskę z oczu i zablokować drogę. Może da się jeszcze uniknąć katastrofy?  Może nie jest jeszcze za późno na ratowanie Matki Ziemi?

Wszystko w naszych rękach

Dosłownie i w przenośni. Trzymasz plastik – źle, pijesz ze szklanej butelki – dobrze, ciągle kupujesz nowe ciuchy – źle, nalewasz kawę na stacji do  własnego kubka  - dobrze. I takich przykładów można mnożyć wiele.

To nie jest trudne, to jest wprost wykonalne – a jeśli dobre nawyki zaczną powtarzać miliony ludzi na ziemi, damy szansę następnym pokoleniom na zdrowe życie, wśród zieleni i wszelkich dobrodziejstw naszej planety.  Musimy zacząć myśleć, myśleć globalnie i lokalnie jednocześnie. Każda nasza decyzja ma swoje skutki w czasie, wpływa na nasze życie, ale nie tylko. Ta świadomość nie może nas opuszczać, w przeciwnym razie, ten pęd na oślep nie będzie miał happy endu.

Zacznijmy od własnego podwórka

Jeśli mieszkamy we własnym domu mamy tym większy  wpływ na otoczenie. Warto gromadzić deszczówkę, zainwestować w pojemniki i czerpać z nich wodę do podlewania rabat, trawnika, warzywniaka czy żywopłotu. Można nią umyć auto, rower, elewację, spłukać kostkę na podjeździe do garażu.  Przeżywamy kryzys, zasoby wody kończą się, wiele krajów stoi na skraju przepaści – woda jest cenna, trzeba ją szanować i oszczędzać.

woda deszczowa zbieranie

Zbieranie deszczówki to genialny pomysł, nie mówiąc o jej zaletach. „Woda miękka jak deszczówka” – na pewno to znacie, ma kwaśne pH (około 6) i jest miękka , nie zawiera wapnia i magnezu . Nasze babki myły w niej włosy, robiły  pranie. Stan deszczówki zależy oczywiście od kondycji  powietrza w dniu opadu, jeśli jest zanieczyszczona, zazwyczaj widać to gołym okiem (pyłki, sadze, piasek, tłuste plamy) – do podlewania jest zawsze przydatna. Gromadzenie deszczówki to świadome zarządzanie naturalnymi zasobami, to oszczędzanie wody i pieniędzy, to ekologiczne działanie na rzecz środowiska. Tyle o wodzie, teraz odpady.

Masz podwórko, możesz mieć kompostownik. To znów oszczędność, bo wiele firm oferuje zniżkę za wywóz śmieci jeśli masz własny kompostownik. Trafią do niego odpady organiczne z kuchni i ogródka: obierki, łupinki, skórki, fusy po kawie i herbacie, niektóre resztki z obiadu (nie mięso ani kości), trawa z kosiarki (z umiarem), liście, drobne gałęzie, tektura. I tak z resztek i odpadów gromadzimy „złoto ogrodników”, czyli najlepszy, najbardziej ekologiczny nawóz organiczny, którego później możemy użyć w ogródku. Kompostownik można wykonać samemu lub kupić w marketach budowlanych gotowy pojemnik, o odpowiadających nam gabarytach.

Eliminuj plastik

Gdziekolwiek mieszkasz i jak mieszkasz, możesz świadomie tym zarządzać. Kanapki do szkoły zawiń w papier, kup materiałowe torby na zakupy, stylowe shoperki  wielorazowego użytku. Zrezygnuj z pojemników plastikowych  na rzecz szklanych - na przykład. Wracaj do szkła, nie bój się. Pamiętacie? Mleko, kefir, śmietana, Ptyś, oranżada, cola – wszystko było w szkle, a nie było tyle samochodów. Nasze matki, babki, ciotki biegały z  siatkami przez osiedle. Reklamówki, foliowe woreczki, pudełka, butelki, można bez nich żyć.

Filtruj wodę, nie kupuj całych zgrzewek stojących godzinami w upale lub mrozie na rampie załadunkowej. Miej swoją butelkę na wodę, swój kubek na ulubioną kawę na wynos, jeden lanchbox.

Sięgaj po produkty na wagę, a nie pakowane jednostkowo. Porcja mięsa – plastik, pieczarki – plastik, ser żółty – plastik, zupa krem – plastik… Już dołożysz swoją cegiełkę do budowy lepszego świata. Tak właśnie można żyć ekologicznie. Producenci  kosmetyków naturalnych i ekologicznych  coraz częściej oferują swoje produkty w  szklanych słoiczkach i flakonikach. Zajrzyj do naszego sklepu, przekonaj się, nawet podczas tego typu zakupów masz wpływ nie tylko na wybór ekologicznych  kosmetyków, miodów, herbat, ale świadomie decydujesz jakiego typu śmieci będziesz generować. Szkło łatwo użyć ponownie lub nadać naczyniu nowe życie. Słoiczek po kremie może stać się lampionem, a nawet świecą, którą można wykonać w domu.

Mikroplastik – gigaproblem

Czytaj etykiety, plastik czai się wszędzie, a szczególnie mikroplastik, który jak twierdzą naukowcy, zaczyna już zadomawiać się w naszych organizmach. Nie chcemy być plastikiem, on unicestwia stopniowo życie na naszej planecie. Podobno tygodniowo zjadamy 5 mg mikroplastiku, ten podstępny wróg potrafi przenikać do naszych komórek. Czy tylko z jedzenia? Nie! Z kosmetyków, poliestrowych ubrań , z zanieczyszczonego powietrza.

Atakuje nas wszędzie, a najgorsze jest to, że im mniejsze jego drobinki, tym jest groźniejszy dla nas i planety. Jego mikrocząsteczki nie są wydalane z żywych organizmów, gromadzą się cały czas, mogą trafić do nerek, płuc  a nawet łożysk nienarodzonych dzieci. To brzmi katastrofalnie, a mimo wszystko człowiek nadal kocha plastik i produkuje go z dekady na dekadę coraz więcej.

Nie trzeba już przywoływać setek lat jakich wymaga plastik, żeby ulec rozkładowi. On jest już wszędzie, nawet w największych głębinach stwierdzono jego istnienie. Jego obecność stwierdza się coraz częściej w tuńczykach, krewetkach, homarach, w soli morskiej, a my szukając zdrowej żywności możemy się truć.

Ekologiczne pranie i sprzątanie

Często myślimy, że ekologiczne i przyjazne dla środowiska środki do czyszczenia i sprzątania w domu są mało skuteczne, słabe, bo nie zawierają żrącej chemii. Ale, czy ona jest nam naprawdę potrzebna do umycia toalety lub wyczyszczenia piekarnika? Czy musimy stosować grube rękawice, żeby nie poparzyć dłoni chlorem? Czy nasze drogi oddechowe muszą być silnie podrażnione po wyszorowaniu prysznica?

Sami na to pozwoliliśmy. Dawniej wystarczał ocet, soda, sól, kwasek cytrynowy i bawełniana ściereczka lub stara pielucha tetrowa. Skąd wziąć pieluchę… nie w tym problem!

Spróbuj i przekonaj się, że jest już szeroka oferta ekologicznych środków czyszczących, piorących,  które nie prowadzą do degradacji środowiska, nie zagrażają małym dzieciom i zwierzętom. W ofercie naszego sklepu, w zakładce dom – środki czystości, znajdziecie gamę ekologicznych  produktów. Są wydajne, obłędnie pachną, nie trzeba wietrzyć domu po sprzątaniu – wręcz przeciwnie.  Ich skład nie zagraża naturalnym bakteriom, jeśli posiadacie przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Domowe zapachy

Szczególnie skupiamy się na nich jesienią i zimą, gdy spędzamy więcej czasu w naszych domach i mieszkaniach. Lubimy, gdy otulają nas miłe aromaty - woń, która budzi pozytywne skojarzenia. Często sięgamy po odświeżacze elektryczne i aerozole. Jeśli chcesz być EKO, to oczywiście poważny błąd. I znów kłaniają się składy, w tych „pachnidłach” czają się lotne związki organiczne, które są obecne również w farbach, klejach, lakierach – te nie budzą już dobrych skojarzeń.

W aerozolach nadal obecne są formaldehydy i kuszący słodkawym zapachem benzen. Wymienione związki chemiczne są rakotwórcze, powodują alergie, duszności, bóle głowy, skutki uboczne nie są warte tych zapachów. Co w zamian, żeby było zdrowo i ekologicznie?

Zajrzyjcie do wpisu o olejkach eterycznych, poczytajcie o naszych sojowych świecach i naturalnych woskach do ceramicznych kominków. To jest alternatywa dla szkodliwiej chemii zapachowej, która dusi zamiast odświeżać. Stosując  olejki, woski i ekologiczne świece zapachowe mamy nie tylko piękny zapach ale też aromaterapię, która może złagodzić napięcia lub dodać nam pozytywnej energii.

Kupuj z głową – nie marnuj niczego

Jak przekonać konsumpcyjne społeczeństwo do wyhamowania zakupowego transu? Może właśnie argumenty ekologiczne  przemówią nam do rozsądku. Teraz jest moda na modę! Ale niech to ma wreszcie sens. Każdy chce być trendy, tylko którędy…? Ogranicz zakupy, zastanów się jakie naprawdę masz potrzeby, a nie to co powinieneś mieć, bo jest moda.

Zaśmiecamy swoją przestrzeń życiową rzeczami, gadżetami, "przydasiami", później jest frustracja,  jesteśmy przytłoczeni a na koniec wyrzucamy, wyrzucamy, żeby znów móc kupować. Świat tonie w śmieciach, dosłownie, przecież to nasza zasługa. Segregacja śmieci jest już tematem tak oczywistym i oklepanym, że nie wypada chyba o tym pisać. Wszyscy to wiedzą, segregują a odpady i tak nas zalewają. Kupuj mniej, kupuj z głową! To moja rada i recepta na czystsze lasy i pola. Idziesz do sklepu, zrób listę, kup tylko to co zapisałeś.

Masz spiżarnię, zajrzyj do niej od czasu do czasu, a nie tylko dokładasz. Towar jest dostępny zawsze i wszędzie, stacjonarnie i internetowo, nie musisz mieć jedzenia czy wody dla całej brygady. Zabraknie czegoś, trudno, dokupisz albo przywiozą pod same drzwi. Warto pozbyć się tej woli kupowania na zapas, bo wiele produktów marnujemy, psują się, trafiają na śmietniki. Szczególnie boli wyrzucanie jedzenia, chleba, przecież to dar ludzkich rąk, ludzkiej pracy, pieniędzy na które ciężko zarobiłeś. Włącz myślenie, nigdy nie jest zbyt późno!

Dokonujmy świadomych wyborów, ekologiczne życie i prowadzenie domu nie jest skomplikowane. Wymaga zaangażowania, świadomości, odrobinę wiedzy i konsekwencji w działaniu.
Proste – prawda? A jaka  satysfakcja…

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Kosmetyki naturalne - Z domu na Wsi - Facebook Kosmetyki naturalne - Z domu na Wsi - Instagram
Sklep internetowy Shoper.pl