Olejki eteryczne – właściwości, zastosowanie i rodzaje

Olejki eteryczne – właściwości, zastosowanie i rodzaje

Naturalne olejki eteryczne – kolejna moda sezonu, hit czy kit? Znane są ludzkości od ponad 5000 lat, a my znów „odkrywamy Amerykę”. Dobrze, że wraca to co naturalne, wartościowe i zdrowe. Nie musimy szukać i odkrywać, wystarczy skorzystać z mądrości i praktyk naszych przodków. Skąd wiemy, że lawenda wycisza i uspokaja a mięta odświeża i  łagodzi ból? To doświadczenia naszych babć, ciotek, matek, to nie czary i wiedza tajemna, to życie w zgodzie z naturą.

Czym są olejki eteryczne?

Najprościej rzecz ujmując, olejki eteryczne to naturalne substancje zapachowe pochodzenia roślinnego. Znane są ludzkości od tysiącleci, wykorzystywane w medycynie naturalnej, współcześnie również w kosmetyce.

Dla starożytnych Egipcjanek czy Greczynek były czymś w rodzaju perfum i afrodyzjaków, stanowiły również ważny składnik przy balsamowaniu ciał zmarłych. Dzisiaj przeżywają swój renesans, zaczęto więc dokładnie badać ich skład, właściwości i doskonalić ich produkcję.

Okazuje się, że olejki eteryczne mają wyjątkowo skomplikowany skład chemiczny. Olejek olejkowi nie równy, to oznacza że różnice w chemotypie mogą pojawić się w obrębie jednego rodzaju olejku eterycznego. Weźmy pod uwagę bardzo popularny olejek eukaliptusowy, na jego zawartość i właściwości  ma wpływ nie tylko roślina z której jest pozyskany ale rodzaj gleby, sposób uprawy, zbioru, warunki klimatyczne i sam proces produkcji.

W jaki sposób są uzyskiwane?

Naturalne olejki eteryczne są pozyskiwane z różnych części roślin ( liście, pędy, łodygi, płatki kwiatostanów) w procesie destylacji. Pierwotnie ten proces był nieco uproszczony, ale opierał się na podgrzewaniu fragmentów rośliny i „chwytaniu” zapachu, na przykład, we fragmenty  włókna.

Średniowieczne pozyskiwanie olejków eterycznych opierało się już na korzystaniu z połączonych naczyń nazywanych albemikiem, czyli znano już sprzęt do destylacji – w efekcie podgrzewania razem z parą wodną uwalniały się molekuły zapachowe, które po skropleniu zbierały się na powierzchni destylatu. Do dzisiaj jest to bardzo popularna metoda, jedynie unowocześniona technologicznie, dzięki czemu produkowane olejki są wyższej jakości.

Są też naturalne olejki pozyskiwane w wyniku rektyfikacji, która oznacza destylację bardziej złożoną, czyli olejek jest pozyskiwany w wyniku oczyszczenia produktu z niechcianych składników chemicznych. Stosuje się również użycie CO2, ta metoda pozwala na utrzymanie w ostatecznym produkcie większej ilości składników aktywnych, dodatkowym atutem tego procesu jest brak użycia wysokich temperatur, co przekłada się na jakość terapeutyczną olejku eterycznego. Wielu producentów zaczyna podawać na etykietach informację dotyczącą sposobu pozyskiwania produktu, co daje większą świadomość konsumentom.

Pewnie się teraz zastanawiacie, czy olejek eteryczny możemy wyprodukować sami w domu. Niestety nie, jest to proces zbyt mocno złożony, wymagający sprzętu i wiedzy. Owszem, można kupić domowe zestawy do destylacji ziół, to co uzyskamy będzie wyciągiem roślinnym, a co najwyżej niskiej jakości hydrolatem.

Rodzaje naturalnych olejków eterycznych

Tu rodzi się zasadniczy problem. Czy pachnidła, które kojarzymy ze sklepikami z  indyjskimi produktami to olejki eteryczne? Czy aromatyczny  płyn w kolorowych buteleczkach za 10-15 złotych to produkt o którym mówimy? Oczywiście, że nie.

W tej cenie możemy kupić olejki zapachowe, których zadaniem jest uwalnianie zapachu. Nie są produktami naturalnymi, ich woń jest syntetyczna i poza nią te olejki nie mają żadnych wartości terapeutycznych. Nie powinny być stosowane w aromaterapii, ponieważ mogą zawierać składniki drażniące i uczulające.

Sztuczne olejki zapachowe – bo tak należy je sklasyfikować, pojawiają się w sprzedaży w księgarniach, w sklepach z pamiątkami, są tanie i dodatkowo  przyciągają chwytliwymi nazwami typu: „Rozkosz Wschodu”, „Egzotyczny oddech”. Jeśli na etykiecie nie znajdziemy napisu olejek naturalny, to lepiej nie wydawajmy na niego nawet 10 złotych.

Olejki eteryczne naturalne muszą być pochodzenia roślinnego, producent powinien o tym poinformować na etykiecie, podać skład – czyli nazwy roślin, kraj pochodzenia, datę przydatności, sposób przechowywania a nawet metodę pozyskiwania ekstraktów. Na najwyższym poziomie olejków naturalnych znajdują się te, które mają najwyższą klasę terapeutyczną.

Olejki eteryczne klasy terapeutycznej to produkty z wyższej półki, nie tylko cenowej. Są bardzo dokładnie badane i selekcjonowane, producenci kontrolują zawartość substancji czynnych, mogą być stosowane bezpośrednio na skórę (bez rozcieńczania) a nawet doustnie – co jest rzadziej  dopuszczane. A co z olejkami do masażu, czy to jest odrębna kategoria?

Olejki do masażu powinny być z zasady naturalnymi produktami rozcieńczonymi w olejkach bazowych ( słonecznikowym, z pestek winogron). Czyli to nie jest 100% olejek eteryczny, dlatego są to tańsze produkty i powinniśmy zostań poinformowani o ilości procentowej czystego olejku eterycznego dodanego do bazy olejowej.

Jak widać, to nie jest prosty ani łatwy wybór, ponieważ czeka na nas wiele pułapek - nie tylko marketingowych. Musimy pamiętać, że naturalne olejki eteryczne są silnymi substancjami, nie wolno z nimi dowolnie eksperymentować. Czytanie etykiet, korzystanie ze sprawdzonych producentów i sprzedawców zdecydowanie ułatwia dokonanie zakupu. Reszta jest sprawą naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji.

Właściwości olejków eterycznych

Olejki eteryczne to naturalna siła roślin, ich właściwości zależą od doboru składników naturalnych. Dobrze dobrany olejek może łagodzić alergie, stany zapalne dróg oddechowych, rozładowywać stres i napięcie nerwowe, może też  leczyć choroby skóry ( trądzik, stany zapalne). W zależności od potrzeb, można ich używać regularnie lub profilaktycznie.

Oto najpopularniejsze naturalne olejki eteryczne i ich właściwości:

 • lawendowy – (np. Lawendowy olejek eteryczny  YUSH), o szerokim spektrum działania, doskonały do aromaterapii i masażu relaksacyjnego, łagodzi i uspokaja, odstrasza komary,
 • eukaliptusowy – polecany do inhalacji, aromaterapii przy stanach zapalnych zatok
 • tymiankowy – na jesienne infekcje i przeziębienia, świetnie tolerowany przez dzieci w inhalacjach, poprawia jakość snu, |
 •  miętowy – świetnie działa na nudności, bóle mięśni, zatoki, bóle głowy – również te migrenowe, mentol ma wielką moc, odstrasza nawet komary,
 •  pomarańczowy – (np. Pomarańczowy olejek eteryczny YUSH), odprężający, wyciszający, dobry w aromaterapii na pochmurne jesienne wieczory, obniża ciśnienie krwi i napięcie mięśniowe,
 • rozmarynowy – bardzo popularny w aromaterapii, poprawia koncentrację, pobudza krążenie i stymuluje serce,
 • z trawy cytrynowej - (np. Trawa cytrynowa  - olejek eteryczny YUSH), działanie przeciwbólowe, antydepresyjne, przeciwbakteryjne, moczopędne, przeciwgrzybicze, wyciszające,
 • cynamonowy –  (np. Cynamonowy olejek eteryczny YUSH), posiada właściwości dezynfekujące, bakteriobójcze i grzybobójcze,
 • z drzewa herbacianego – ma silne działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne przeciwgrzybicze,
 • sosnowy – pobudza i regeneruje zmęczony umysł, zalecany przy infekcjach dróg oddechowych i zatok, podnosi odporność organizmu, świetny do aromaterapii, inhalacji, masażu, kąpieli,
 • cedrowy - wykazuje silne działanie antyseptyczne, działa moczopędnie, reguluje krążenie krwi i limfy, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

To oczywiście kilka rodzajów naturalnych olejków eterycznych, ich opis działania jest mocno skrócony i wybiórczy, bo o każdym z nich można napisać kilka obszernych akapitów.

Jak stosować olejki eteryczne?

Zgodnie z tym co zalecają producenci, większość naturalnych olejków eterycznych należy rozcieńczać przed użyciem, z uwagi na ich skondensowaną moc. Wyjątkowo ostrożnie należy postępować przy aplikacji na delikatną skórę twarzy czy dekoltu. Na ogół nie poleca się stosowania olejków w formie doustnej.

Oto najważniejsze zabiegi i techniki wykorzystania naturalnych olejków eterycznych o właściwościach terapeutycznych w medycynie naturalnej i kosmetyce:

 • aromaterapia,
 • inhalacje,
 • masaże,
 • kąpiele,
 • okłady,
 • dodatek do kosmetyków.

Inhalacje olejkami eterycznymi, te mogą kojarzyć się z leczeniem przeziębienia, zatok, kaszlu i kataru domowymi sposobami. Miseczka z parującą wodą, kilka kropel „czegoś”, pochylamy się, ręcznik na głowę i wdychamy. Tak, to inhalacje, nadal można je w ten sposób wykonywać, chociaż mamy już do tego specjalne urządzenia. Lekarze często je zalecają przy infekcjach górnych dróg oddechowych, szczególnie u dzieci, astmatycy i alergicy też są z nimi zaznajomieni.

Co dodać do inhalatora? (Nie mówimy tu oczywiście o leczeniu farmakologicznym, na przykład sterydami) Popularne są inhalacje z soli fizjologicznej, ale jeszcze lepsze rezultaty terapeutyczne uzyskamy, gdy  wykonamy zabieg z użyciem olejków eterycznych. Do wspomnianej parującej miski, wystarczy dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego, rozmarynowego, miętowego czy sosnowego i po chwili poczujemy łatwość w oddychaniu, jeśli walczymy z katarem i zatkanymi zatokami. Rozgrzane powietrze nasycone związkami aktywnymi z olejków naturalnych dociera do pęcherzyków płucnych, które dalej z krwioobiegiem wykonują „swoją misję”.

Aromaterapia – co warto wiedzieć?

Jest to rodzaj terapii przy użyciu naturalnych olejków eterycznych aplikowanych do naszego organizmu przez drogi oddechowe. Aromaterapia nie była obca starożytnych Egipcjanom, którzy doceniali jej działanie terapeutyczne.

Odpowiednio dobrana mieszanka i unosząca się jej woń mogła poprawiać samopoczucie, kusić i rozbudzać zmysły lub je koić, przynosić ulgę w cierpieniu zarówno psychicznym jak i fizycznym. Cudowne pachnidła zamykane w pięknych, ozdobnych flakonach były w tamtej epoce symbolem bogactwa.

Współcześnie do aromaterapii używa się kominków wodnych, dyfuzorów elektrycznych, oczyszczaczy i odświeżaczy  powietrza, które roztaczają w naszych domach i miejscach pracy terapeutyczne  aromaty. Wystarczy dodać kilka kropel wybranego olejku lub kompozycji do wody w  kominku, zapalić świeczkę i delektować się cudowną mocą zapachu, który nas otuli. Zimą i jesienią warto wybierać olejki, które leczniczo działają na górne drogi oddechowe:  miętowy, eukaliptusowy, rozmarynowy – wystarczy dodać kilka kropel do glinianych pojemników zawieszanych na kaloryferach – będzie przyjemne z pożytecznym – nawilżanie powietrza i inhalacja.

Działanie olejków jest bardzo wszechstronne, jak już było wspomniane wyżej, wystarczy zapamiętać kilka najważniejszych informacji, żeby zastosować dokładnie to, czego nam potrzeba. A coś dla duszy? W błogi stan ukojenia i relaksu wprowadzą nas olejki regulujące wyzwalanie serotoniny: lawendowy, rumiankowy, pomarańczowy. Jeśli chcemy zastrzyku energii, powinnyśmy zastosować olejek grejpfrutowy lub cytrynowy. Poczucie szczęścia a nawet miłości, wyzwoli w nas jaśmin, róża i paczula – brzmi kusząco prawda? Aromaterapia, oprócz miłego zapachu w domu, może przynieść wiele terapeutycznych korzyści, które należy dobrać do własnych potrzeb.

A może tak masaż i okłady z olejkami eterycznymi?

Masaż, jako technika lecznicza i relaksacyjna, wydaje się być stary jak świat. I tak jest! A co dopiero masaż aromaterapeutyczny?

To znów przyjemne z  pożytecznym, bo oprócz odprężenia, rozładowania źródła bólu mięśniowego czy napięcia nerwowego, otrzymujemy dodatkowo wszystkie naturalne dobrodziejstwa dla naszej skóry. Po takim zabiegu skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna, miękka, lepiej ukrwiona i jędrna. Można wykonać zabieg masażu na całe ciało albo na wybrane partie, dostosować odpowiedni olejek i działać.

Wśród najczęściej stosowanych wyróżniają się: lawendowy, eukaliptusowy, grejpfrutowy i pomarańczowy – biorąc pod uwagę ich właściwości terapeutyczne, nie powinno to dziwić. To prawdziwi królowie aromaterapii, inhalacji i masażu terapeutycznego.

Wróćmy do wspomnianego  rozcieńczania - jeśli dysponujemy naturalnym olejkiem do masażu, to nie ma takiej potrzeby, eterycznego  trzeba go wymieszać z bazą, gdyż bezpośrednia aplikacja na skórę mogłaby się źle skończyć – podrażnienie, poparzenie. Do domowego zabiegu masażu całego ciała wystarczy 6 kropli olejku eterycznego wymieszać z 4 łyżkami stołowymi oleju podstawowego ( bazy) może to być każdy olej roślinny, tłoczony na zimno, świeży i bez konserwantów. I taką miksturą możemy zacząć oddziaływać na nasze ciało, umysł i duszę.

Naczynia włosowate podczas zabiegu rozszerzają się, dzięki temu składniki aktywne zawarte w olejku łatwiej przedostają się do całego organizmu. To wspaniały, wszechstronnie działający rytuał terapeutyczno-pielęgnacyjny. Wiele gabinetów odnowy biologicznej ma je w swoich ofertach, wykonują je specjaliści, dobierają odpowiednie  mieszanki do potrzeb i oczekiwań  klienta. Ale czemu nie spróbować w domu? Wsłuchaj się w siebie, wybierz olejek, zapal naturalne świece zapachowe, znajdź ręce chętne do masażu i …jesteś w raju.

Stosowanie okładów (kompresów) na gorąco i zimno to kolejny sposób wykorzystania naturalnych olejków eterycznych. Jest to działanie punktowe, ukierunkowane na konkretną partię ciała (kręgosłup, kolana, kark ) i jej dolegliwość. Należy odmierzyć 4-6 kropli olejku o właściwościach terapeutycznych dodać je do gorącej lub lodowatej wody i jako emulgatora można dołożyć łyżkę śmietany, w takim roztworze namaczamy ręcznik lub gazę  i wykonujemy okład. Zimne kompresy stosujemy przy zwichnięciach i skręceniach stawów, przy zwalczaniu gorączki, natomiast gorące przy uśmierzaniu długotrwałego bólu, reumatyzmie. 

Kąpiel z olejkami eterycznymi

To już nie jest zwykłe mycie. Najpierw musimy wziąć prysznic, oczyścić naszą skórę i dopiero teraz czas na przygotowanie aromatycznej wanny. Nalewamy ciepłej wody i kiedy jesteśmy gotowi do zanurzenia, odmierzamy 10-15 kropli olejku eterycznego lub mieszanki (do 3 olejków, nie więcej) na standardową wannę łazienkową.

Nie dodajemy żadnych płynów, żeli ani mydeł. Zanurzamy się w wodzie i masujemy ciało zgarniając dłonią olejek z powierzchni wody. Taki zabieg wykonujemy przez 15-30 minut, dopóki woda jest przyjemnie ciepła. Na koniec nie spłukujemy i nie wycieramy ciała, pozostawiamy do wyschnięcia i wchłonięcia dobroczynnych składników. Taka kąpiel będzie wspaniałym zakończeniem trudnego tygodnia lub romantycznym początkiem weekendu. Efekt terapeutyczny gwarantowany, tylko musisz wiedzieć czego potrzebujesz.

Wzbogacenie składu kosmetyków o olejek eteryczny – to całkiem proste zastosowanie i mało wymagające. Zdarza się, że zakupiony balsam czy szampon nie spełnia naszych oczekiwać, możemy pokusić się o jego wzbogacenie, a tym samym modyfikację działania poprzez dodanie paru kropel olejku eterycznego o konkretnej wartości terapeutycznej. Na przykład, jeśli do naszego kremu na dzień dodamy olejku lawendowego to podniesiemy jego właściwości ujędrniające skórę. Olejek z drzewa herbacianego dodany do szamponu będzie działał przeciwłupieżowo. A dodany do kremu na noc, pomoże tłustej cerze w regulacji pracy gruczołów łojowych.

Chcąc wykonać własne toniki, pamiętajmy, że olejki nie rozpuszczają się w wodzie, należy je najpierw rozpuścić w łyżeczce wódki – a następnie łączyć z wodą lub hydrolatem. Za każdym razem wykonujmy na skórze próbę uczuleniową, jest to konieczne w przypadku kąpieli, masażu, kompresów, wykonywania własnych mieszanek z kosmetykami. Nie zapominajmy – olejki eteryczne są wyjątkowo skoncentrowanymi, silnie działającymi substancjami – mogą uczulać, najbezpieczniej to sprawdzić na własnej skórze.


Olejek eteryczny – jaki wybrać ?

To może być nie mały problem. Jak widać temat jest rozległy, to wierzchołek góry lodowej. Rynek kipi od wielu pułapek zastawionych na konsumentów. Jest moda, jest trend, można skorzystać. Jak wybrać naturalny olejek? To jest w miarę proste: nie może kosztować 10 złotych, musi być sprzedawany w małej buteleczce z ciemnego szkła, etykieta powinna zawierać wszystkie informacje o produkcie, składnikach i zastosowaniu, włącznie z napisem olejek naturalny.

Kolejny krok to oczywiście skupienie się na właściwościach terapeutycznych. Nasze potrzeby  przecież zmieniają się wraz z porami roku, naszym stanem zdrowia psychicznego i fizycznego. Dobrym wyjściem jest stopniowe kompletowanie takiego zestawu must have – na każdą ewentualność. Pamiętając o tym jak szerokie działanie mają naturalne olejki eteryczne, 4-5 buteleczek różnych produktów może zaspokoić nasze potrzeby od jesieni aż do lata, od apatii po euforię.  Życzymy przyjemnych doznań przez cały rok.

Zapraszamy na zakupy!
Na naszych pólkach znajdziecie naturalne olejki eteryczne, a także urocze ceramiczne kominki do aromaterapii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Kosmetyki naturalne - Z domu na Wsi - Facebook Kosmetyki naturalne - Z domu na Wsi - Instagram
Sklep internetowy Shoper.pl