Porowatość włosów - sprawdź swoje włosy!

Porowatość włosów - sprawdź swoje włosy!

Nasze włosy są tak samo wymagające jak  skóra. Często nie dostrzegamy ich potrzeb, bo nie mamy wystraczającej wiedzy na ich temat. Każdy włos jest inny, praktycznie tak unikatowy jak odciski palców. Często mówimy o ich rodzajach: cienkie, grube, gęste, rzadkie, łamliwe, proste, kręcone. Serwujemy im, szczególnie my kobiety, szereg zabiegów - od farbowania i rozjaśniania, po prostowanie lub skręcanie, modelowanie. Odpowiednia i świadoma pielęgnacja może zrobić wiele dobrego dla wyglądu i kondycji  włosów, a tym samym naszego samopoczucia i zdrowia. Aby odkryć ich potrzeby, warto określić stopień  porowatości  włosów.

Czym jest porowatość włosów - test

Porowatość jest ściśle związana z budową włosa. Najkrócej mówiąc, jest to stopień odchylenia łusek na powierzchni łodygi włosa. Łuski pełnią funkcję ochronną, są płaskimi komórkami keratynowymi, powinny lekko nachodzić na siebie – tworząc rodzaj osłonki.

Ich stopień odstawania czy też odchylenia od łodygi włosa nazywamy porowatością – właśnie. Teraz łatwiej to sobie wyobrazić, funkcjonują trochę jak dachówka, albo szyszka, która pod wpływem wody roztwiera lub zamyka swoje łuski. Jeżeli mocno się rozchylają, to odsłaniają korę włosa, który szybciej traci wodę, jest bardziej podatny na wpływ czynników zewnętrznych, kruszy się, łamie, traci połysk i sprężystość.

Co ciekawe, łuski nie są rozmieszczone w sposób równomierny na całej długości włosa, jest ich najwięcej przy skórze, a najmniej ( lub wcale) na końcówkach. Tu gdzie ich nie ma, nasze włosy są najsłabsze i najbardziej potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i wsparcia z naszej strony. Teraz już wiemy, dlaczego końcówki się kruszą, łamią, rozdwajają – brak osłonki,  to nadmierna utrata wody i przesuszenie. Porowatość włosów często określa  się  jako możliwość  absorbowania i zatrzymania wilgoci. Stopnie porowatości to różnica w przyleganiu łusek do kory włosa, a tym samym wchłanianiu i zatrzymywaniu substancji nawilżających i odżywiających  jego strukturę.

test na porowatość włosa


Typy porowatości włosa

To nie jest już tak skomplikowane. Wyróżniamy trzy stopnie odstawania łusek, czyli poziomu porowatości:

  • niska porowatość,
  • średnia porowatość ( normalna),
  • wysoka porowatość.

Włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate to te, których łuski praktycznie idealnie nakładają się na siebie, szczelnie osłaniając korę włosa. Charakteryzuje je zdrowy wygląd, często są określane jako gładkie i błyszczące. Czy jest jakieś … ale? Tak, chociaż wydają się być najłatwiejsze w pielęgnacji,  wręcz mało wymagające, to niestety mają wady.

Łatwo je „obciążyć” źle dobranymi kosmetykami, nie są podatne na zabiegi fryzjerskie takie jak koloryzacja czy stylizacja. Szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu i formy – są po prostu odporne, bo ściśle przylegające łuski utrudniają wnikanie substancji aktywnych do kory włosa, włącznie z wodą. Trudniej też w  przypadku niskoporowatości uzyskać lekkość i objętość  przy skórze. W ich codziennej pielęgnacji sprawdzają się naturalne szampony w kostce, które nie obciążają łuski i regulują ilość wydzielanego sebum.

Jeśli więc chcemy pielęgnować  i odżywiać  ten typ włosów, to niestety nie jest łatwe, bo zazwyczaj składniki oblepiają łuski, tworzą dodatkową warstwę i nie wnikają w głąb struktury włosa. Powstaje efekt „ochlapnięcia” i ciężkich włosów – tego nie chcemy. Jak więc zadbać o włosy niskoporowate? Musisz wybrać  substancje, które mają najmniejsze cząsteczki, tak by mogły się wślizgnąć pomiędzy pozamykanymi szczelnie łuskami. Tu sprawdzą się oleje o maleńkich cząsteczkach, czyli kokosowy i arganowy. One spełniają to kryterium wielkości i powinny się znaleźć w składzie serum czy organiczne odżywki  do włosów niskoporowatych .

Włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate, czyli „normalne” – najczęściej występujące. Jeśli to twój typ, to musisz być czujna, żeby nie utracić tej wartości. Łuski włosów są optymalnie rozchylone, nie powodują skrajnych reakcji, pielęgnacja jednak musi być rozważna i świadoma. Zabiegi fryzjerskie jak dekoloryzacja i rozjaśnianie mogą niebezpiecznie podwyższyć porowatość . Włosy mogą stać się matowe, suche i łamliwe.

Normalna porowatość, czyli średnia zapewnia włosom wchłanianie dostatecznej ilości wilgoci i czynników aktywnych. „Średniopory’’ bywają  lśniące, zdrowe i mają dużą objętość, a za chwilę potrafią stać się matowe, bez życia, wypadające, cienkie i słabe. Przy tym typie warto zwrócić uwagę na zachowanie równowagi między nawilżaniem a ochroną włosa i jego odbudową.

Te lekko odchylone łuski bywają kapryśne, mogą nieoczekiwanie zmienić swoje położenie, w wyniku reakcji na nieodpowiednią pielęgnację i brak ochrony, na przykład przed promieniowaniem UV. Zazwyczaj preferują lekkie kosmetyki jak mgiełki, hydrolaty, odżywki w sprayu. Lubią proteiny i odpowiednie emolienty, które utworzą na ich powierzchni okluzyjny film. Do pielęgnacji włosów  średnioporowatych  możesz zastosować kosmetyki mające w kładzie naturalne składniki takie jak: masło shea, oleje- makadamia, z pestek moreli, arachidowy i awokado.

Wysokoporowate włosy

Wysokoporowate włosy mają najmocniej rozchylone łuski. Są niestety problematyczne, często występuje szorstkość, przesuszenie, zmatowienie, łamliwość. Szybko wchłaniają wilgoć, a więc „puszą się’’ i niestety tak samo szybko ją tracą. Podatność na czynniki zewnętrzne dodatkowo je osłabia. Co prawda łatwo poddają się wszelkim zabiegom fryzjerskim i stylizacyjnym. Często są to włosy kręcone, a więc wyjątkowo niesforne i wymagające.

Wysokoporowatym włosom najtrudniej nadać blasku, miękkości i efektu „tafli”. Ich pielęgnacja jest dosyć wymagająca, ale prowadzona w odpowiedni sposób może obniżyć porowatość. Warto myć je wyjątkowo delikatnym szamponem, nawet rozcieńczonym lub stosować  system OMO – czyli odżywka – mycie – odżywka( nie może zawierać silikonów!). Wszystko po to, by ich nadmiernie nie przesuszać. Wyjątkowo istotna jest ochrona i nawilżanie tego typu włosów. Sprawdzą się maski i olejowanie.

W składzie kosmetyków pożądane będą:  żel aloesowy, miód, hydrolaty, olej bawełniany, olej z kiełków pszenicy – produkty  o największych cząsteczkach. Wysokoporowate włosy źle znoszą wysokie temperatury, nie lubią suszarki, prostownicy czy lokówki. Pozwól im wysychać naturalnie – kiedy  to możliwe. Służyć  im będzie również częste, nawet minimalne, podcinanie końcówek.

Jak rozpoznać porowatość włosów?

Mając powyższą wiedzę, warto rozpocząć po prostu od obserwacji tego, jak nasze włosy reagują na wilgoć, jaka jest ich ogólna kondycja, czy łatwo wysychają po myciu, czy elektryzują się. Jest parę sposobów wartych uwagi. Najbardziej fachowa i precyzyjna będzie wizyta u trychologa, który obejrzy włos pod mikroskopem. Ale czy masz na to czas i pieniądze?

Możesz spróbować wykonać testy włosa w domu. Wystarczy szklanka letniej wody i włos umieszczony na jej powierzchni. Obserwuj, co będzie się działo z włosem po paru minutach, jeśli nadal utrzymuje się na wodzie – masz raczej niską porowatość – bo woda nie wniknęła  w jego strukturę , nie obciążyła go i nie spowodowała zatonięcia. Jeżeli włos opadł na dno, może to oznaczać wysoką porowatość i szybkie wchłonięcie wody.

Włosy  wolniutko opadające, utrzymujące się w środkowej części naczynia mają raczej średnią porowatość. Tak możesz przeprowadzić test pływalności.  Warto też ująć kosmyk włosów w palce, lekko go napiąć i przesunąć opuszkami od końcówek ku skórze.

Gładka „droga” będzie oznaczała niską porowatość, a „wyboje i dziury” – wysoką.  Pasmo włosów możesz też spryskać wodą (nie zanurzyć czy polać) i przyjrzeć się im, woda spływająca lub tworząca kropelki „rosy” może oznaczać włosy niskoporowate. Jeśli zostanie szybko wchłonięta, to wysokoprowatość. Wysychanie stopniowe, w 2-3 minuty, będzie charakterystyczne dla normalnej porowatości.


Do dzieła, weź włos pod lupę i odpowiednio o niego zadbaj!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Kosmetyki naturalne - Z domu na Wsi - Facebook Kosmetyki naturalne - Z domu na Wsi - Instagram
Sklep internetowy Shoper.pl