Retinol (Retinoidy) - jak stosować i co warto wiedzieć?

Retinol (Retinoidy) - jak stosować i co warto wiedzieć?

Nasz dzisiejszy bohater to retinol. Wielu osobom nie trzeba go przedstawiać, retinol nie jest odkryciem sezonu. Jednak, gdyby pokusić się o krótką prezentację i rekomendację retinolu, należałoby stwierdzić, że:

 • to pochodna witaminy A – nazywanej „witaminą młodości”,
 • jest to najbardziej skuteczny środek wśród substancji aktywnych,
 • dociera do najgłębszych warstw skóry,
 • jest najsilniejszą substancją przeciwstarzeniową,
 • w działaniu długofalowym daje niewiarygodne efekty.

Retinol ma ogromną siłę i moc działania, dlatego też trzeba wprowadzać go do pielęgnacji z podstawową wiedzą o nim i rozwagą w działaniu. Tym wpisem chcemy Was do tego przygotować.

Czym jest retinol, retinoidy i retinal?

Retinoidy to grupa substancji -pochodnych witaminy A, są to organiczne związki chemiczne, stosowane od wielu lat w kosmetologii i dermatologii. Pochodne witaminy A należą do najlepiej przebadanych substancji w kosmetologii. Retinoidy są zalecane przez specjalistów w leczeniu trądziku, łuszczycy, w terapii przebarwień i oznak starzenia. Wśród tej grupy związków chemicznych, w kosmetologii najbardziej znany jest retinol oraz retinal - retinaldehyd/aldehyd retinowy - te nazwy pojawiają się na etykietach wymiennie. Są to związki dobrze rozpuszczalne w tłuszczach, jak sama witamina A.

Jaka jest różnica między retinolem a retinalem?  

Otóż, retinol do działania w naskórku potrzebuje przekształcenia – konwersji do formy retinalu, który to przechodzi w kwas retinowy ( forma aktywna) i już może działać w głębokich warstwach skóry. Retinal jest pośrednią formą retinolu, wymaga o jeden stopień mniej przetwarzania, to podstawowa różnica. Pojawia się więc pytanie, skoro retinal szybciej się konwertuje, to dlaczego retinol jest tak popularny? Retinal może występować w kosmetykach tylko w niskim stężeniu, jego działanie jest skuteczne i jednocześnie delikatniejsze, wykazuje niższe prawdopodobieństwo podrażnienia skóry. Retinal zaleca się dla skór szczególnie wrażliwych i reaktywnych.

Jak działa retinol?

Nie bez powodu jest uznany za superbohatera  w kosmetologii. Spektrum jego działania i aktywności jest wyjątkowo szerokie i bardzo obiecujące:

 • reguluje wydzielanie sebum,
 • reguluje proces odnowy komórkowej naskórka,
 • działa złuszczająco,
 • działa antyoksydacyjnie,
 • pogrubia skórę, wzmacniając jej strukturę,
 • zwęża pory,
 • rozjaśnia przebarwienia, zarówno te hormonalne jak i pozapalne i przebarwienia słoneczne,
 • przywraca świetlistość i zdrowy wygląd skóry,
 • stymuluje produkcję kolagenu i elastyny,
 • wygładza zmarszczki, 
 • poprawia owal twarzy,
 • zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych.


To podstawowy wachlarz działania retinolu, musicie przyznać , że wygląda imponująco. Jak widać retinol działa przeciwstarzeniowo, korygująco, odnawiająco, przynosi ulgę cerze tłustej i trądzikowej. Czy  jest w tym dobrodziejstwie jakiś haczyk? I tak – i nie! Jak już zostało wspomniane, należy być ostrożnym i rozważnym w stosowaniu i gotowym na pewne ustępstwa. Skuteczność  retinolu jest powiązana z siłą oddziaływania  i właśnie do tego, należy  przyzwyczaić naszą skórę.

Żeby było pięknie, trzeba trochę czasu i wyrzeczeń. Skóra musi „nauczyć się” retinolu, zanim to zrobi być może, że będzie się trochę opierać i mówić „nie” – ale z czasem odwdzięczy się pięknym, zdrowym wyglądem i świetną kondycją.

Efekty uboczne w procesie „przyzwyczajania" skóry do retinolu

Zanim skóra przywyknie do retinolu w naszej rutynie pielęgnacyjnej mogą  minąć nawet 3 miesiące. Jednak warto przeprowadzić proces retynizacji skóry – czyli budowania tolerancji. W pierwszych tygodniach stosowania skóra może reagować dość intensywnie i zdecydowanie. Będzie nam wysyłać różne sygnały, mniej i bardziej widoczne i uciążliwe. Warto się na to przygotować, żeby uniknąć rozczarowania. Jak radzi większość kosmetologów, trzeba to po prostu przeczekać, wszystko minie, a później będzie już tylko lepiej.

Te informacje nie mają być przestrogą i próbą zniechęcenia – wręcz przeciwnie. Z dawką solidnej wiedzy, odpowiednim postępowaniem i prawidłowo przeprowadzoną retynizacją skóry, poniższe skutki uboczne mogą wystąpić w łagodnej formie. Pamiętajmy też, że wszystko zależy od typu skóry, jej kondycji i naszego działania.


Podczas pierwszych tygodni wprowadzania retinolu możemy się spodziewać:

 • zaczerwienienia i podrażnienia skóry,
 • nadwrażliwości i nadtkliwości,
 • łuszczenie naskórka,
 • poczucia lekkiego pieczenia i swędzenia,
 • przesuszenia.


Jak zacząć? Co na początek?

Po pierwsze – przygotuj skórę, zadbaj o jej stan, a szczególnie zwróć uwagę na barierę hydrolipidową. Bariera musi być odbudowana i „sprawna”, jeśli skóra jest przesuszona, podrażniona, zmęczona i nieustabilizowana, nie ma mowy o rozpoczęciu kuracji retinolem. Najpierw trzeba ją odżywić, nawodnić, natłuścić, zaleczyć stany zapalne i odbudować barierę hydrolipidową.

Zwróć szczególną uwagę na to, czym oczyszczasz twarz i zmywasz makijaż, polecamy naturalne  pasty, pianki, żele do mycia twarzy IOSSI- Ryżowa Piana. Nawilżająca pianka do mycia twarzy- 150 ml, MOKOSH Odżywczy i nawilżający żel do mycia twarzy Figa Travel 100 ml, IOSSI- Ryż i kokos. Pasta do mycia twarzy 120 ml.

To ważne, aby nie drażnić i nie przesuszać naskórka podczas codziennej pielęgnacji. Wprowadź kremy regenerujące, kojące, nawilżające  IOSSI- Aksamitna róża. Krem regenerująco nawilżający 50 ml, MOKOSH Regenerujący krem do twarzy anty-pollution Malina 60 ml, Make Me BIO- No.171 Formuła dla odżywienia 50 ml. Kluczowe są tu składniki, naturalne substancje aktywne, bez silikonów i parabenów, które zatykają i obciążają skórę. Nie zapominajmy o wspaniałym działaniu olejów naturalnych, które skóra kocha.

Warto ich używać rano i wieczorem – to mit, że przetłuszczają skórę, że spływa przez nie makijaż, że są zbyt ciężkie. Oleje mają różne właściwości, najbardziej polecane do odnowy bariery hydrolipidowej są te z kwasami omega 3,6,9, na przykład: z czarnuszki, konopny, z rokitnika, z wiesiołka, ogórecznika  SYDOKA- Naturalny Olej Konopny 30 ml, NaturalME - Olej z Czarnuszki 50 ml.

I rzecz podstawowa, nie tylko latem, ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Preparaty z wysokim filtrem SPF powinny być stosowane przez cały rok, szczególnie przed rozpoczęciem wprowadzania  retinolu i oczywiście w trakcie kuracji. Polecamy filtry chemiczne, mineralne i mieszane ASOA- Krem z filtrem chemicznym SPF 50+ PA++++- 50 ml, Nacomi Next Level- KREM SPF 50 UV CITY- 50ml, MIYA Cosmetics- Lekki krem BB SPF 30 – cera bardzo jasna- 40 ml. W innym przypadku to nie miałoby sensu, ponieważ promieniowanie pogłębia problemy, z którymi ma walczyć retinol, będący zresztą substancją fotoaktywną – stosujemy go na noc. Kiedy nasza skóra będzie już zadbana, uspokojona i nawilżona, można zaczynać przyzwyczajać ją do retinolu.

Retinol – kiedy i dla kogo?

Jeśli widzimy u siebie pierwsze oznaki starzenia, braku jędrności skóry, czy też problemy z trądzikiem warto sięgnąć po retinol. Co do wieku, wskazywany jest przedział 25-30 lat, wtedy nasza skóra zaczyna tracić kolagen i kwas hialuronowy, pojawiają się oznaki fotostarzenia skóry. Retinol można wprowadzać dla każdego typu skóry, nawet wrażliwe i naczynkowe nie są przeciwskazaniem, a podczas kuracji mogą wiele zyskać. Retinol pogrubia naskórek, więc cera naczynkowa będzie wzmocniona, a naczynka mogą stać się mniej widoczne. Cery suche, zyskają nawilżenie.

Cery tłuste i trądzikowe, łagodzenie stanów zapalnych, regulację sebum i wyrównanie kolorytu skóry. To wszystko oprócz zasadniczego działania retinolu, czyli redukcji zmarszczek, przyspieszonej regeneracji  naskórka. W leczeniu trądziku, retinoidy są stosowane z powodzeniem  u nastolatków, tutaj nie chodzi o wiek i dojrzałość skóry – a o jej problemy.

Budowanie tolerancji – wprowadzamy retinol

Teraz możemy przejść do  planowania ścieżki retynizacji skóry. Zaczynamy od preparatu z niskim stężeniem retinolu, żeby uniknąć  podrażnień i niechcianych reakcji skóry. Na początek wybierz stężenie 0,3-0,5% retinolu, polecamy Nacomi Next Level - RETINOL 0,25% - 30 ml, Mawawo Natural Cosmetics - 0,25% RETINOL SERUM - 30 ml,  Nacomi Next Level - RETINOL 0,5 % - 30 ml. Bardzo często producenci określają sposób stosowania preparatu, my jednak zalecamy rozwagę i ostrożność. Warto przyjrzeć się reakcji skóry po pierwszej serii i się nie spieszyć – to ważne.

Przez pierwsze 2 tygodnie sugeruje się stosowanie retinolu wieczorem co 4-5 dni. Nawet jeśli po 2 dniach nie ma reakcji ubocznych, to nie oznacza, że możemy zwiększać tempo. Reakcja na retinol może pojawić się nawet po 72 godzinach. Jeśli skóra tego będzie potrzebowała, to aplikację początkową można utrzymać nawet przez miesiąc. Istotne jest, abyśmy mogli długofalowo stosować retinol, kosztem nawet niższego stężenia, ale bez skutków ubocznych.

Jeśli skóra nam na to „pozwala” możemy zmniejszyć odstępy w aplikacji retinolu: co dwa tygodnie o jeden dzień. Ale, jeżeli przychodzi dzień stosowania preparatu, a nasza skóra jest zaczerwieniona lub rozgrzana lub się łuszczy, należy zrezygnować z zabiegu i spróbować kolejnego dnia. Kiedy nadejdzie czas na wejście na wyższy level? To wszystko zależy od skóry, proces może trwać do 3 miesięcy. Jeśli skóra przywyknie do stężenia 0,5% retinolu, możesz sięgnąć po preparat 1%  Mawawo Natural Cosmetics - 1% RETINOL SERUM - 30 ml. Często producenci zalecają zwyczajnie skończenie jednego opakowania ( zwyczajowo 30ml) i rozpoczęcia kolejnego z wyższym stężeniem.


Jak nakładać retinol?

Prawidłowa aplikacja jest bardzo istotna. Retinol stosuje się oczywiście raz dziennie ( nie codziennie), wieczorem, po umyciu i dokładnym osuszeniu skóry, niektórzy kosmetolodzy zalecają odczekanie do 20 minut od kontaktu z wodą. Nabieramy preparat w ilości ziarnka groszku i wmasowujemy w skórę, omijając okolice oczu i ust ( można je zabezpieczyć kremem). Jeśli jest to relitol w formule olejowej – odmierzamy 2-3 krople. Nie wolno przesadzić z ilością produktu!

Na początku retinol stosujemy solo, bez innych kosmetyków, ma to ułatwić obserwację reakcji skóry. Po kilkunastu dniach warto wprowadzić  produkt nawilżająco-regenerujący, około 40 minut po aplikacji retinolu. Ta ostania warstwa domknie pielęgnację, zabezpieczy retinol przed wtarciem go w poduszkę i ukoi skórę. Retinol jest oczywiście zmywalny, jeśli czujemy, że stężenie jest jeszcze zbyt wysokie, można go zmyć po 30-40 minutach od nałożenia. Przy skórze szczególnie wrażliwej można najpierw zastosować krem – serum z ceramidami FeedSKIN Skin - Dry Over Serum nawilżające- 30 ml i po 10 minutach nałożyć retinol.  Pamiętaj o dokładnym umyciu rąk po skończeniu zabiegu!

Co z innymi kosmetykami i zabiegami pielęgnacyjnymi?

Podczas kuracji retinolem nie wykonuj żadnych peelingów, a już szczególnie mechanicznych. Jeśli zauważysz złuszczający się naskórek, nie próbuj go ścierać ani zrywać, musisz go mocno natłuścić – wtedy skórki staną się mniej widoczne. W przerwach między podawaniem preparatu, szczególnie zadbaj o barierę hydrolipidową, nawilżanie i regeneracja to podstawa, nawet przy tłustej cerze. Stosuj „treściwe” kremy i sera o właściwościach okluzyjnych.  Nie ma przeciwskazań do stosowania preparatów z witaminą C, która stanie się sprzymierzeńcem retinolu w walce ze zmarszczkami i przebarwieniami. Takie produkty polecamy stosować rano, pod krem z filtrami SPF50 Less is More- GLOW SERUM z Witaminą C (30ml), Serum wygładzające ANTI-AGING z witaminą C 4%- 30 ml. Retinol można też łączyć z niacynamidami – do 5%, wzmocnią barierę skóry i będą łagodzić skutki  uboczne retynizacji skóry.

W walce z trądzikiem, niacynamid wzmacnia działanie retinolu - BioUp- Lekkie serum normalizujące PERFECT DAY z niacynamidem – bezolejowe serum dla cery tłustej 30 ml.  Należy być oczywiście ostrożnym, bo niacynamid może zadziałać jak booster dla retinolu – bez podnoszenia jego stężenia – to też ciekawe rozwiązanie. A co z kwasami? Ogólnie zaleca się rezygnację z innych substancji biologicznie aktywnych – przypominamy – retinol jest najskuteczniejszy i najsilniejszy. W fazie przyzwyczajania trzeba odstawić kwasy. Po osiągnięciu zaawansowanej tolerancji na retinol, można wdrażać kwasy, ale nigdy jednego wieczora.

Retinol a ciąża

Po przedstawieniu najważniejszych informacji o działaniu i sile retinolu, kolejna nie powinna być zaskakująca. Kobiety w ciąży, karmiące i starające się o dziecko zdecydowanie nie powinny stosować kuracji z retinolem. Pochodne witaminy A, jak i ona sama, mają działanie teratogenne, czyli są toksyczne dla  płodu, mogą  powodować m. in. wady układu nerwowego i zaburzenia rozwoju twarzoczaszki, wady serca. Oczywiście osoby będące pod opieką dermatologa, powinny najpierw z nim skonsultować możliwość stosowania retinolu na skórę.

Co z tym słońcem?

Trzeba być czujnym i rozsądnym. Środek lata to na pewno nie jest najlepszy czas na rozpoczęcie kuracji retinolem. Lepszy zdecydowanie, będzie wrzesień. Jeśli od kilku miesięcy używamy retinolu, wystarczy  latem „przejść” na niższe stężenie, a przed urlopem w tropikach – kompletnie z niego zrezygnować. Jeśli przyjmiemy, że w naszej rutynie stosowanie kremów z wysokim filtrem przez cały rok, jest normą - to retinol latem w stężeniu 0,3%-0,5% nie zrobi nam krzywdy. A jeśli planujesz rozpocząć  przygodę z retinolem, każdy czas będzie dobry, żeby pracować nad przygotowaniem skóry do jesiennej retynizacji – z praktyki wiemy, że zawsze jest nad czym popracować.

Nie bój się retinolu! Wystarczy dobrze to zaplanować i zapomnieć o pośpiechu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Kosmetyki naturalne - Z domu na Wsi - Facebook Kosmetyki naturalne - Z domu na Wsi - Instagram
Sklep internetowy Shoper.pl